8000 SZÉKESFEHÉRVÁR, TOLNAI UTCA 1. posta@vadex.hu +36 22 510 500

Az elővigyázatosság az erdőben is fontos!

  • A legalapvetőbb szabály, ha valaki nem érzi jól magát, semmi esetre se hagyja el a lakását, ne menjen az erdőbe se!
  • A megfelelő öltözet, víz, étel mellett legyenek nálunk higiéniai termékek (papírzsebkendő, kéztörlő, kézfertőtlenítő)
  • Nem ajánlott 2 méteres távolságon belül tartózkodni más személyekkel, ne szervezzünk csoportos túrákat, legfeljebb egyedül vagy az együtt élő közvetlen családtagokkal járjuk az erdőt.
  • A sokak által használt eszközök – pad, asztal, korlát, turistatáblák, játékok – megérintését követően különösen ügyeljünk a higiéniai szabályok betartására. Ne nyúljunk az arcunkhoz, szánkhoz, szemünkhöz alapos kézmosás vagy kézfertőtlenítés nélkül.
  • Vigyünk magunkkal saját kulacsot, esetleg evőeszközt, ne használjunk közöset és főleg ne kérjünk kölcsön másoktól. Az erdei forrásoknál kerüljük a tenyérből ivást.

Természetesen az erdők látogatásának alapvető szabályait is illendő betartani, mint az indulás előtti tájékozódás, a jelzett turistaút követése vagy a kijelölt tűzrakóhelyek használata. Ügyeljünk arra, hogy ne hagyjunk szemetet az erdőben és ne tegyünk kárt az élővilágban! 

Foglalással, bejelentkezéssel  kapcsolatos információk: 
Kiss Károly
területüzemeltető
+36302370629

Megközelíthetőség:
A Gaja patak völgye több irányból is jól megközelíthető, sok turistaút útba ejti (Országos Kéktúra, Piros, Gyöngyök útjaMária Út).
A Fehérvárcsurgói Vadászház GPS koordinátái: 47.301987, 18.211612. A parkoló GPS koordinátái: 47.296972   18.229724. Tömegközlekedéssel egyszerűbb a bodajki bejárattól indulni, mert egyelőre Fehérvárcsurgó felől nincs menetrend szerinti autóbusz. Székesfehérvárról autóbusszal a Bodajk és Balinka közti Ifjúsági Tábor megállóhelyen kell leszállni, onnan 10 perc séta a Gaja-völgyi Tájcentrum bejárata. Menetrend változás teszi könnyebbé a Tájcentrum megközelítését az Esztergom (i. 7:00) – Almásfüzitő (i. 8:17) – Komárom (i. 8:45) – Mór – Székesfehérvár vonat Csókakő vasúti megállónál leszállók részére. 

gaja-volgy tajcentrum 1

Látnivalók, programlehetőségek:
A látogatók a kihelyezett tájékoztató táblákról megismerhetik a völgy geológiai és régészeti értékeit, sajátos élővilágát; természeti ritkaságai mellett tájékozódhatnak gazdag történelmi múltjáról, több évszázadra visszatekintő vadászati jelentőségéről. Számos úti cél közül választhatnak, érdemes tehát többször is visszatérni, hiszen minden évszakban másként néznek ki a halomsírok, az Erdei szentély, a Vaskereszt, a Vasutas pihenő, az Alba Régia -forrás, az Ádám-Éva fa, a Sobri Jóska-barlang, a Rigó-lyuk, és maga a patak is.
A Bársony István Emlékház a környék erdő - és vadgazdálkodásának múltját és jelenét mutatja be. A helyszín választása nem véletlen, ugyanis itt hozta létre a grófi Károlyi család az ország egyik első vadaskertjét, amelynek ispánja volt Bársony János, Bársony István édesapja. A Bársony-ház bejelentkezés után látogatható!

Szolgáltatások, vendéglátás:
a Gaja-völgyi Tájcentrum központi területén található  büfé és ivóvíz nyerő hely. Továbbá lehetőség van szabadtéri sütés - főzésre, fedett szín foglalására is.

gaja-volgy tajcentrum 2

gaja-volgy tajcentrum 3

A terület elhelyezkedése, földrajzi adottságai:
A Bakony keleti oldalán található a mesébe illő Gaja-szurdok. A völgy aljában a Gaja patak kanyarog, amely Nagyesztergál mellett ered és 20 km-en át kelet felé folyik, majd a Bakonynál visszafordul dél irányba. Vizével táplálja a Fehérvárcsurgói-víztározót, majd dél felé folytatja az útját, a Móri-vízzel, a Sárvízzel és a Séddel egyesülve egészen a Dunáig. A patak fölé tornyosuló szikláival, mély szakadékaival, változatos erdőivel gazdagítja a tájat. A szurdok hűs nyugalma, a völgyperemekről elénk táruló panoráma felejthetetlen hellyé teszi mindenki számára. A területen a 4 km hosszú, meredek falú szurdokvölgy található, amely a dolomitból álló kőzettömeg folyamatos emelkedése és a közben lezajló törései során alakult ki.

Növény- és állatvilág:
A párás levegőjű szurdokvölgyet gazdag növényvilág jellemzi. A szinte őserdei klímájú területet égerligetek, szurdokerdők, karsztbokor erdők, sziklagyep, lejtősztyepp, mészkedvelő és cseres- tölgyesek gazdagítják. A területen vadgazdálkodás folyik. Az itt előforduló szarvasok, őzek, muflonok, vaddisznók, apróvadak mellett különlegesnek számít a hazánkban csak Fehérvárcsurgón élő szikaszarvas.

gaja-volgy tajcentrum 4

Muzeum az erdo kozepen

Történelme:
Már a honfoglalás idején is kedvelt terület volt a Gaja-völgyi Tájcentrum területe. Árpád vezér törzsének táborhelyeként tartják számon. A környék gyógyvize és vadállománya miatt királyi vadászok lakhelye volt. Többek között Szent István király kedvelt vadászhelyeként is szolgált. Államalapító királyunk nevét viselte az országos kék jelzés útvonalán 1938-ban rendezett túra is. Az eseményt Szent István túrának, illetve Szent István turistavándorlásnak nevezték el. Ezeket a történelmi tényeket szem előtt tartva a VADEX Mezőföldi Zrt. úgy döntött, hogy államalapító királyunknak emléket állítva a történelmi múlttal rendelkező fehérvárcsurgói vadaskertjét Szent István vadaskertnek nevezi el.

Gaja-volgyi-tajcentrum-adam-eva-hid

Gaja-volgyi-tajcentrum-Alba-Regia-forras